Župan Ernest Petry: Sanacija otpada zajednički je i primarni cilj svima kojima je stalo do Like

Objavljeno: 27/06/2026

Ličko-senjski župan Ernest Petry sa zamjenicom Jasnom Orešković Brkljačić pridružio se danas sudionicima prosvjedne šetnje “Hodaj za Liku”, još jednom potvrdivši kako pitanje nelegalno odloženog otpada nije političko pitanje, već pitanje zaštite zdravlja ljudi, okoliša te budućnosti Gospića, Like i Ličko-senjske županije.

Sudjelovanjem u šetnji župan je iskazao potporu građanima Gospića koji traže što skorije rješavanje ovog dugogodišnjeg problema, naglasivši kako oko zaštite zdravlja ljudi i očuvanja prirode ne bi smjelo biti podjela. Poruka je jasna, zajednički cilj svih uključenih jest što brža, sigurna i stručna sanacija nelegalno odloženog otpada.

Župan Petry i ranije je javno podržao zahtjeve za sanacijom, ističući kako građani imaju pravo očekivati transparentan postupak, jasne informacije i konkretne rezultate. U više je navrata naglasio da je riječ o pitanju koje zahtijeva odgovorno djelovanje svih nadležnih institucija.

Posljednjih dana u Gospiću održani su sastanci s predstavnicima Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te drugih nadležnih institucija, na kojima je potvrđeno kako je država preuzela provedbu sanacije nelegalno odloženog otpada za što će se osigurati deseci milijuna eura.

Istodobno, riječ je o složenom postupku koji se mora provesti u skladu sa zakonskim propisima, pravilima struke i svim potrebnim sigurnosnim standardima. Problem koji je nastajao godinama, točnije od 2018. godine nije moguće riješiti preko noći, no upravo zato važno je da se svaki korak provodi odgovorno, transparentno i bez nepotrebnih odgađanja.
Također treba napomenuti da bi sanaciju morala provesti jedinica lokalne samouprave odnosno Grad Gospić da se država nije uključila, što bi financijski bilo neizvedivo.

Današnja šetnja još je jednom pokazala da građani, lokalna i regionalna samouprava te nadležne institucije dijele isti cilj, ukloniti nelegalno odloženi otpad i osigurati zdrav i siguran okoliš za sadašnje i buduće generacije. Razlike mogu postojati u pristupu i procedurama, ali oko konačnog cilja postoji konsenzus.

“Lika zaslužuje siguran okoliš i budućnost u kojoj će zdravlje ljudi uvijek biti iznad svih drugih interesa. U okviru svojih ovlasti nastavit ćemo surađivati sa svim nadležnim institucijama kako bi se postupak sanacije proveo što prije, stručno i u interesu građana. Vjerujem da jedino zajedničkim djelovanjem možemo doći do rješenja koje će osigurati trajnu zaštitu našeg okoliša”, poručio je ličko-senjski župan Ernest Petry.

 

Lika-Express

Možda Vas zanima