Hrvatska obilježava Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima

Objavljeno: 23/08/2026   |   Autor: Lika-express

Danas, 23. kolovoza, obilježava se Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima – nacizma, fašizma i komunizma. Hrvatska ovaj datum kao spomendan obilježava od 2011. godine, pridružujući se brojnim članicama Europske unije u očuvanju sjećanja na žrtve nedemokratskih režima 20. stoljeća.

Hrvatski sabor proglasio je 23. kolovoza spomendanom na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima u Republici Hrvatskoj, a stupanjem na snagu novog Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima 1. siječnja 2020. obilježava se pod nazivom Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima – nacizma, fašizma i komunizma.

Obilježavanjem ovog datuma Hrvatska se pridružila većini članica Europske unije koje, na preporuku Europskog parlamenta, potiču promišljanje o osjetljivim i kompleksnim pitanjima zajedničke europske povijesti.

Cilj je očuvati povijesno sjećanje kako bi buduće generacije iz iskustava prošlosti mogle učiti te graditi društvo utemeljeno na demokraciji i poštovanju temeljnih prava.

Europski parlament preporučio je da svaka država vrijeme i način obilježavanja prilagodi vlastitoj povijesti i tradiciji. Hrvatska 23. kolovoza obilježava zajedno s Estonijom, Latvijom, Litvom, Slovenijom i Švedskom, dok neke druge članice poseban naglasak stavljaju na 27. siječnja, Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta.

Europski dan sjećanja utvrđen je Deklaracijom Europskog parlamenta o proglašenju 23. kolovoza europskim danom sjećanja na žrtve staljinizma i nacizma iz 2008. godine, a potvrđen Rezolucijom Europskog parlamenta o europskoj savjesti i totalitarizmu iz travnja 2009.

Europski parlament u svojim je dokumentima isticao da bi tragična europska prošlost trebala ostati moralna i politička inspiracija u suočavanju sa suvremenim izazovima te poticati stvaranje otvorenih i tolerantnih društava.

Hrvatska daje 70.000 eura za spomenik u Bruxellesu

U Bruxellesu se planira i izgradnja paneuropskog spomenika žrtvama totalitarizama kojim bi se odala počast milijunima ljudi stradalih pod nedemokratskim ideologijama 20. stoljeća.

Hrvatska Vlada odlučila se uključiti u izgradnju spomenika financijskim doprinosom od 70.000 eura.

Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman naveo je da je za projekt zadužena Platforma europskog sjećanja i savjesti, a spomenik bi trebao biti smješten u Bruxellesu, neposredno uz institucije Europske unije.

Europski dan sjećanja tako i ove godine podsjeća na milijune žrtava nacizma, fašizma, komunizma te drugih totalitarnih i autoritarnih režima, ali i na važnost očuvanja demokratskih vrijednosti i povijesnog sjećanja.

Možda Vas zanima