Uginula divlja svinja više od pet dana leži kod Udbine, mještanin tvrdi da nitko ne reagira

Objavljeno: 21/08/2026   |   Autor: Lika-express

Mario Bulić iz Jošana na području Općine Udbina već više od pet dana pokušava doznati tko je nadležan za uklanjanje uginule divlje svinje koja se nalazi uz njegovo imanje.

Kako Bulić objašnjava za Lika Express, u nekoliko dana kontaktirao je niz službi, ali problem do danas, prema njegovim riječima, nije riješen.

„Prošlo je više od pet dana, svi prebacuju odgovornost, a uginula životinja i dalje leži na terenu“, kaže Bulić.

Sve je, navodi, počelo pozivom na broj 112. Ondje su ga uputili na komunalno poduzeće, iz kojeg mu je rečeno da uklanjanje životinje nije njihov posao.

Nakon toga kontaktirao je lokalnog lovca, koji ga je uputio na lovačko društvo u Korenici.

„Rečeno mi je da će netko doći, ali nitko se nije pojavio ni nakon 24 sata“, objašnjava Bulić.

Pokušao je, kaže, pomoć pronaći i preko Općine Udbina. Nakon razgovora s načelnikom upućen je na Ličke ceste, no tamo mu je odgovoreno da se životinja ne nalazi na cesti te da zbog toga nisu nadležni.

Ponovno je potom kontaktirao policiju, ali ni nakon toga nije pronađeno rješenje.

Bulić upozorava i na činjenicu da se lešina već danima raspada na otvorenom te smatra da bi nadležne veterinarske službe trebale izaći na teren.

Njegova zabrinutost zbog veterinarskog postupanja nije bez osnove. Prema važećim mjerama za kontrolu afričke svinjske kuge, pronađene lešine divljih svinja potrebno je prijaviti radi uzorkovanja, a pronađene uginule divlje svinje podliježu testiranju na afričku svinjsku kugu.

To ne znači da je životinja pronađena u Jošanima zaražena afričkom svinjskom kugom. Takvo što može se utvrditi isključivo odgovarajućim testiranjem.

Afrička svinjska kuga nije opasna za ljude, ali riječ je o ozbiljnoj zaraznoj bolesti domaćih i divljih svinja.

Bulić je zbog svega zatražio da se konačno utvrdi tko je nadležan, da se životinja ukloni te da se provede propisani veterinarski postupak.

Nakon više od pet dana i poziva brojnim službama, uginula divlja svinja, prema njegovim riječima, i dalje se nalazi na istome mjestu.

Možda Vas zanima