Od danas je obvezna uporaba zimske opreme!!!

Objavljeno: 15/11/2017

Iako su trenutne vremenske prilike,ili neprilike, snijeg, već vozače “natjerale” da pripreme zimsku opremu i prije onog zakonski propisanog roka, dakle današnjeg 15.studenoga, svakako trebate znati da od danas pa do 15.travnja važi obavezna upotreba zimske opreme. Što sve podrazumijeva zimska oprema, gdje ju treba nositi, kako se ponašati u prometu i sve ono najvažnije o korištenju zimske opreme pročitajte u policijskom priopćenju.

GOSPIĆ- U razdoblju od 15. studenoga tekuće godine do 15. travnja iduće godine, temeljem članka 193. stavka 3. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, u primjeni je Odluka o obveznoj uporabi zimske opreme na zimskim dionicama javnih cesta u Republici Hrvatskoj.  Obavezna uporaba zimske opreme odnosi se na sve vrste motornih vozila bez obzira na vremenske uvjete i stanje kolnika, izuzev vozila oružanih snaga Republike Hrvatske. U zimske dionice javnih cesta ulazi 839,2 km autocesta i 1523,3 km državnih i županijskih cesta te 68,1 km državnih cesta za tranzitni promet iz luka Vukovar, Osijek, odnosno luke i rafinerije Sisak.

Dionice javnih cesta na području Ličko-senjske županije na kojima je obvezna zimska oprema od 15. studenog tekuće godine do 15. travnja iduće godine, izuzev oružanih snaga RH su:

autocesta A 1 – Zagreb (čvorište Lučko) – Karlovac – Bosiljevo – čvorište Maslenica,

  • državna cesta D 23 – Josipdol (D42) – Senj (D8),
  • državna cesta D 25 – Lički Osik (D50) – Gospić (D50),
  • državna cesta D 50 – Žuta Lokva (D23) – Otočac – Gospić – Gračac (D27),
  • državna cesta D 217 – Ličko Petrovo Selo (D1) – GP Ličko Petrovo Selo (gr. BiH).

Pod zimskom opremom motornih vozila čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 tona, podrazumijevaju se zimske gume (M+S) na svim kotačima ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim za postavljanje na pogonske kotače.

Zimski uvjeti na cesti su takvi uvjeti kada je kolnik prekriven snijegom ili kada je na kolniku poledica, a što je propisano i Zakonom o sigurnosti prometa na cestama. Za vrijeme zimskih uvjeta na cestama zabranjuje se promet motornim vozilima koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretnim automobilima s priključnim vozilom.

Stoga savjetujemo da:

 

  • sve odgovorne osobe poduzeća i trgovačkih društava koja se bave javnim prijevozom, kao i fizičke osobe, pravovremeno pripreme svoja vozila za sudjelovanje u prometu u zimskim uvjetima (provjera tehničke ispravnosti bitnih sklopova vozila, opremanje zimskom opremom, uređaji za čišćenje vjetrobranskog stakla i dr.); kod održavanja vozila u zimskim uvjetima provjerite antifriz, akumulator, ispravnost brisača i svjetala, tekućine za pranje vjetrobranskog stakla (zimski aditivi protiv smrzavanja), dubinu utora guma,

 

  • na vozilu koje se nalazi vani prekrite vjetrobransko staklo,

 

  • kod sebe imate sprej za odmrzavanja bravica i nikako pri niskim temperaturama nije poželjno povlačiti ručnu kočnicu,

 

  • bez obzira na korištenje zimskih guma, lance za snijeg i lopatu (manju) uvijek držite u vozilu,

 

  • kada na cesti ima leda ili rastopljenog snijega izbjegavate nagla kočenja i ubrzanja, držite razmak između vozila, postupno smanjujete brzinu kretanja, a papučicu kočnice koristite oprezno kako bi spriječili blokiranje kotača; u slučaju zanošenja vozila potrebno je lagano otpustiti gas, bez naglog kočenja,

 

  • pri temperaturama ispod nula stupnjeva na određenim mjestima (usjeci, mostovi, vijadukti, nadvožnjaci), dolazi do pojave „ledene zasjede“, zbog toga na tim mjestima budite još oprezniji,

 

  • s obzirom da je zimsko sunce čimbenik koji na vozača utječe na način da ga zaslijepi savjetujemo da pri ruci imate sunčane naočale,

 

  • na vlažnim kolnicima držite dovoljan razmak između vozila iz razloga što kod kočenja na vlažnom i zaleđenom kolniku zaustavni put traje dulje nego na suhom kolniku,

 

  • kod vožnje u kišnim i zimskim uvjetima na cestama, osim o brzini kretanja vozila, vodite računa i o vidljivosti odnosno kvaliteti brisača vjetrobranskog stakla; u slučajevima jake kiše i snijega brisači ponekad ne mogu ukloniti svu vodu ili snijeg, samim tim, vidljivost je smanjena.

Prilikom nastupanja loših vremenskih uvjeta na prometnicama, prije i za vrijeme vožnje, obavezno se prije informirajte o vremenskoj prognozi i stanju na cestama.

Također podsjećamo da u razdoblju zimskog računanja vremena, na motornim vozilima i za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena dnevna ili kratka svijetla.

 

PULS/Milan Tomašević

Možda Vas zanima