Pučka pravobraniteljica na sastancima u Ličko-senjskoj županiji, pritužbe će se primati u Gospiću, Korenici, Donjem Lapcu i Senju

Objavljeno: 11/10/2019

GOSPIĆ- Pučka pravobraniteljica Lora Vidović sa suradnicima će od 14. do 16. listopada obići Ličko-senjsku županiju gdje će se susresti s građanima, organizacijama civilnog društva te predstavnicima tijela javne vlasti. Tijekom boravka u županiji, sastanke će održati u Gospiću, Vrhovinama, Korenici, Donjem Lapcu, Karlobagu i Senju kako bi se detaljnije upoznala s problemima građana ove teritorijalno najveće hrvatske županije.

Uz to, sve osobe koje smatraju da su im ugrožena ili povrijeđena ljudska prava, ili da su diskriminirani, moći će kroz razgovor sa savjetnicima pravobraniteljice iznijeti svoj problem i uložiti pritužbu na postupanje i rad pojedinih tijela obuhvaćenih nadležnošću pučke pravobraniteljice,  odnosno državnih, županijskih, gradskih i općinskih tijela te pravnih osoba s javnim ovlastima, a u slučajevima diskriminacije, i na rad pravnih i fizičkih osoba.

Savjetnici će građane 14. listopada primati u Gospiću od 11 do 14 sati u Kulturno-informativnom centru, Budačka 12, a sljedećeg dana, 15. listopada, u Korenici, i to od 11 do 13 sati u općinskoj vijećnici Općine Plitvička Jezera, Trg sv. Jurja 6 te u Donjem Lapcu od 14 do 16 sati u općinskoj vijećnici, Trg N. Tesle 6. Posljednjeg dana obilaska županije, 16. listopada, pritužbe će se moći uložiti i u Senju od 11 do 13 sati u Gradskoj upravi (dvorana za sastanke), Obala dr. Franje Tuđmana 2, drugi kat. Zbog zaštite privatnosti građana, nije predviđeno medijsko praćenje primanja pritužbi.

Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2011. godine, prosječna životna dob stanovnika od 45,3 godine, čini Ličko-senjsku županiju najstarijom u Hrvatskoj, a nestabilna i nezadovoljavajuća demografska slika uz stalan pad broja stanovnika, visok mortalitet i negativan migracijski saldo, predstavljaju ozbiljno ograničenje njezinom razvoju. Isto tako, ova županija vodeća je i po broju stanovnika starijih od 75 godina te predstavlja područje duboke starosti. Uz to, problem predstavlja i vrlo visok stupanj ruralnosti prema kojem je jedna od pet županija u kojima 90 do 100 posto stanovnika živi u ruralnim zajednicama, a njihova široka geografska rasprostranjenost negativno utječe na dostupnost socijalnih i zdravstvenih usluga.

S druge strane, potencijal ove županije očituje se u iznimno očuvanim prirodnim resursima pa je više od 50 posto njezine površine pod nekim oblikom zaštite, što upućuje kako je ovaj prostor izuzetno ekološki vrijedan i zaslužuje posebnu skrb i pažnju kod gospodarenja.

Terenskim radom, pučka pravobraniteljica na osnovu prikupljenih informacija nadležnim tijelima upućuje preporuke za podizanje kvalitete života građana, ukazujući na važnost snažnije zaštite ljudskih prava i suzbijanja diskriminacije, o čemu kontinuirano izvještava i Hrvatski sabor kroz svoje godišnje izvješće, koje od 2016. godine sadrži i poglavlje o nejednakom regionalnom razvoju s posebnim osvrtom na ruralna područja. Problem je to koji je prepoznao i UN, pa su tako u okviru posljednjeg kruga Univerzalnog periodičkog preglednika o stanju ljudskih prava, Hrvatskoj upućene preporuke koje se odnose na zaštitu ljudskih prava u ruralnim područjima, posebice na pristup zdravstvenim ustanovama te na dostupnost vode i inkluzivnog obrazovanja.

Primanje stranaka:

14.listopada 2019.

Gospić

Kulturno Informativni Centar Gospić, javna ustanova za kulturu

Budačka 12

11:00 -14:00 h

 

  1. listopada 2019.

Korenica

općinska vijećnica Općine Plitvička Jezera

Trg sv. Jurja 6

11:00 – 13:00 h

Donji Lapac

općinska vijećnica

Trg N. Tesle 6

14:00 – 16:00 h

 

  1. listopada 2019.

Senj

Gradska uprava Grada Senja – dvorana za sastanke

Obala dr. Franje Tuđmana 2, (II. kat)

11:00 – 13:00 h

Možda Vas zanima